لینک

مجموعه چندمنظوره عمارت 4 دروازه به مساحت تقریبی 10000 متر مربع مشتمل بر مجموع فضاهای میدان طالقانی، خیابان کارگر حدفاصل میدان طالقانی تا چهار راه فرهنگ، خیابان امام خمینی (ره) حد فاصل میدان طالقانی تا چهار راه چهارشنبه بازار، خیابان آیت ا.. صالحی مازندرانی حد فاصل میدان طالقانی تا چهار راه شورای شهر می باشد که با کاربری های تجاری، تاریخی، فرهنگی، خدماتی، پذیرایی و تفریحی، توریستی به شهروندان فهیم قائم شهر پیشکش می گردد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری قائم شهر، مهندس رحیمی شهردار قائم شهر در خصوص هدف از اجرای پروژه عمارت چهار دروازه اظهار داشت : هدف اصلی در مطالعات و طراحی مجموعه چند منظوره عمارت چهار دروازه، ایجاد مهم ترین و حساس ترین منظر قابل پذیزش شهری در کنار حفظ اصالت محدوده هسته مرکزی شهر و احیاء و زنده سازی بافت تاریخی در بستر کاربری های دیگر بوده است که جدا از شکوه بصری بر پایه مفاهیم ریشه دار درمعماری ایرانی و اسلامی باشد.

رحیمی اذعان داشت : مشخصات بصری این عمارت را می توان به 6 بخش بیان نمود که به شرح ذیل می باشد :

 • برج میانی به ارتفاع 14 متر مربع به نیت چهارده معصوم علیهم السلام

 • چهار دروازه وروردی به نام های دروازه فرهنگ (ورودی از خیابان کارگر)، دروازه بازار (ورودی از خیابان امام خمینی (ره))، دروازه ملی (ورودی از خیابان آیت ا.. صالحی مازندرانی)، دروازه صنعت (ورودی از خیابان شهید آیت ا.. مدرس)

 • ·5 سقف چند وجهی با نقوش کاشی بر روی رواق ها به نیت 5 تن علیهم السلام

 • ·8 برج ورودی با ارتفاع 11 متر به نیت امام هشتم علیه السلام که حضور پیکر مبارک ایشان در خاک میهن عزیزمان بزرگ ترین تملک و افتخار شیعیان این مرز و بوم است.

 • ·12 نگار نقش برجسته آجر و کاشی از شمال به جنوب و 12 نگار نقش برجسته آجر و کاشی از شرق به غرب مزین به دعای فرج امام زمان (عج)

 • بالغ بر 23650 متر مربع جداره سازی و نماسازی تاریخی فرهنگی که از این باب می توان مجموعه چند منظوره عمارت چهار دروازه را یکی از عظیم ترین پروژه های زیباسازی کشور برشمرد.

رحیمی شهردار قائم شهر در ادامه در خصوص مشخصات کاربری های این پروژه تأکید و بیان کرد:

احداث بالغ بر 22800 متر مربع فضا که طراحی آن با احتساب بالاترین استانداردهای آسایش و رفاه اجتماعی انجام پذیرفته است، در ذیل مختصری از این کاربری ها ارائه می گردد:

 • احداث بالغ بر 12500 متر مربع فضا با کاربری تفریحی – توریستی شامل مشاعات دلپذیر و دیدنی با مناسبات و چشم اندازهای شبه باغ موزه که جهت تفریح و تفرج میهمانان رنگ دیگری خواهد داشت.
 • احداث بالغ بر 1800 متر مربع فضای تاریخی و فرهنگی که از آن جمله می توان به حجم هایی چشم نواز چون برج میانی 14 متری، 8 برج 11 متری در دروازه های ورودی و رواق های اصیل به همراه نقوشی از آجر، چوب، سفال، سنگ، سیمان، شیشه و کاشی و همچنین گالری هنرمندان در طبقه زیزین دروازه فرهنگ که فضایی مناسب جهت برقراری نمایشگاهی دائمی از آثار هنرمندان است، اشاره کرد.

 • احداث بالغ بر 1000 مترمربع فضا شامل 8 پلکان ورودی، 8 پله برقی و 12 آسانسور باری – مسافری جهت تسهیل رفت و آمد شهروندان و میهمانان در طبقات مجموعه چند منظوره عمارت چهار دروازه.

 • احداث بالغ بر 700 متر مربع فضا با کاربری پذیرایی مشتمل بر رستوران و کافی شاپ و فست فود در محیط های سر پوشیده و روباز با چشم اندازهای دلنشین و با اصالت.

 • احداث کاربرهای خدماتی مشتمل بر دفتر مدیریت و کنترل مجموعه عمارت چهار دروازه، دفتر ستادی و اجرایی خدمات شهری، مخزن تجهیزات امداد رسانی سازمان آتش نشانی، جایگاه پلیس امنیت، جایگاه روزنامه فروشی و جایگاه گل فروشی.
 • احداث بالغ بر 250 متر مربع فضای اختصاص یافته به سرویس های بهداشتی آقایان و بانوان که در طبقه منفی دوم در هر چهار دروازه ورودی جانمایی گردیده است.
 • احداث کاربری تجاری با فضای تقریبی به مساحت 3200 متر مربع در طبقه زیرین میدان و خیابان های منتهی به دروازه های ورودی با نمای همگون با جداره های نمای بالا، با اصالت و کلاسیک.
 • الباقی صرف ایجاد و تکمیل کاربری تجاری به صورت بالکن و .. در نظر گرفته شده است.

شهردار قائم شهر مزایای اصلاحی حاصل از اجرای این طرح را شامل موارد ذیل دانست و تأکید کرد:

 • جهت احداث مجموعه عمارت چهار دروازه اصلاحاتی صورت خواهد پذیرفت که به خودی خود می توان از آنها به عنوان پروژه ای مجزا و درخور تحسین یاد کرد که در ذیل به اختصار شرح خواهیم داد:
 • احداث کانال تآسیسات شهری به صورت لوپ با ابعاد 70/1 ٭2 مترمربع قابل رفت و آمد نیروهای امدادی با قابلیت ایجاد هرگونه تغییرات و تعریضات کلیه تآسیسات شهری بدون نیاز به کنده کاری و تخریب معابر با متراژ تقریبی یک کیلومتر داخل مجموعه چند منظوره عمارت چهاردروازه که برای اولین بار در کشور توسط متخصصین داخلی طراحی و اجرا خواهد گردید و برگ سبزی است دیگر بر افتخارات قائمشهر که در راه آبادانی، گامی نیز در توسعه نوآوری و تخصص روز جهانی بر میدارد، خاطرنشان میگردد به دلیل این جابجایی و تغییر مسیرهای پیش آمده در روال انتقال نیروها تمامی تآسیسات شهری موجود در این منطقه نوسازی نیز میگردند.
 • نظر به جابجایی تآسیسات شهری داخل مجموعه به کانال تأسیسات شهری و نیاز مبرم تجهیزات انتقال تأسیسات اطراف منطقه به ترمیم و نوسازی به دلیل کهولت سن و تغییرات مسیرها غیر از محدوده عمارت چهار دروازه ، تمام تأسیسات شهری حوزه اطراف هسته مرکزی به طول تقریبی 5 کیلومتر نیز منظم ، کارآمد و نوسازی می گردند.
 • کلیه تأسیسات مرتبط به شرکتهای متولی انتقال و خدمات تأسیسات شهری که در سطح معابر، خیابانها یا بر روی دیوار نماهای موجود داخل محدوده عمارت چهاردروازه قرار دارند همگی پاکسازی و به داخل کانال تأسیسات شهری منتقل می گردند.
 • در خارج از محدوده مجموعه عمارت چهاردروازه کلیه کانال های هدایت آب های سطحی با استانداردهای موجود محاسبه و ایجاد خواهد گردید تا محدوده با مشکل آب گرفتگی در فصل بارش رحمت الهی مواجه نگردد.
 • تمامی کانال های هدایت آب های سطحی سرپوشیده و به محدوده تردد خودروها اضافه میگردد تا نقش بسزایی در روان سازی ترافیک منطقه داشته باشد.
 • شعاعی در محدوده اطراف مجموعه عمارت چهاردروازه در نظر گرفته شده است تا با تغییر کفسازی خیابان ها از آسفالت به سنگفرش ضمن افزایش سطح ارزشمندی محدوده اطراف ، رنگ و منظر این محدوده از شهر نیز نقشی بایسته تر بیابد.

وی در خاتمه امتیازات حاصل از اجرای این طرح را به این گونه بیان نمود که شهرداری و به تبع آن مردم شریف قائم شهر جهت اجرای کامل این طرح هیچگونه هزینه ای را پرداخت نمی نمایند و کلیه عملیات طراحی، اجرا، تأمین تجهیزات و لوازم و سرمایه گذاری طرح توسط شرکت مورد نظر تعهد و اجرا خواهد گردید که تا این مرحله بابت انجام مراحل مطالعاتی، تهیه نقشه های اولیه، انجام عملیات نقشه برداری با مجهزترین و به روزترین تجهیزات و امکانات موجود در کشور، تکمیل و تحویل نقشه های نهایی اجرایی، تکمیل و تحویل برنامه زمانبندی عملیات اجرایی پروژه، تکمیل و تحویل طراحی سه بعدی جداره نمایی مجموعه، طراحی و تحویل نقشه های جابجایی تأسیسات شهری و خدمات مرتبط و لازم تا این لحظه توسط طرف سرمایه گذار هزینه گردیده است.

از امتیازات دیگر این طرح می توان به روان سازی ترافیک با توجه به افزایش قطر میدانی حرکت مسیر بهسازی و تعریض مسیرهای اطراف و هدایت مسیر سفر برای دستیابی به مسیرهای ساده تر و روانتر اشاره کرد.

و همچنین افزایش قیمت منطقه الالخصوص مغازه های موجود در بافت مجموعه عمارت چهار دروازه که با جداره سازی و نماسازی چهره ای متفاوت و ارزشمند پیدا خواهد نمود.

رحیمی اظهار کرد : با توجه به کاربری های ایجاد شده نیاز به کاربری های دیگر در شهر پر رنگتر خواهد شد که این خود ضمن ایجاد انگیزه سرمایه گذاری در شهر ، سرمایه گذاران و متخصصان زیادی را جلب خواهد نمود و با توجه به سطح معماری عمارت چهار دروازه، سرمایه گذاران جدید جهت دوام در حضوری شایسته می بایست سطح طراحی و اجرای خود را با طرح موجود وفق دهند که این خود باعث جهشی دیگر در امر ساخت بناهای شهری در قائم شهر خواهد بود.

           

 

پروژه ها انجام شده

احداث رفیوژ خیابان جمنان

احداث پارک پیاده رو

احداث پارک بانوان

احداث رفیوژ در نقاط مختلف شهر

زیرگذر ایثارگران

پروژه المان سرلشکر شهید خلبان جعفر مهدوی

پروژه تقاطع غیر همسطح میدان جانبازان

اطلاعات تماس

دفتر روابط عمومی:     ۴۲۰۷۶۶۰۷ (۰۱۱)
تلفن شهرداری مرکز:     ۴۲۰۸۴۲۲۰ (۰۱۱)
شماره دورنگار:     ۴۲۰۸۴۲۱۹ (۰۱۱)
سامانه پیام کوتاه:     ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۳۷
مازندران، قائم شهر، خیابان ساری، چهارراه ترک محله

شماره روابط عمومی: ۱۳۷
پست الکترونیک: info@ghaemshahr.ir

تاریخچه شهر

قائم‌شهر مرکز شهرستان قائم‌شهر یکی از شهرهای استان مازندران در شمال ایران می‌باشد. این شهر از سمت شمال و شمال غرب به شهرستان جویبار و شهرستان بابلسر و دریای مازندران (دریای خزر)، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری محدود است.در سال‌های دور شهرستان فیروزکوه و بخش‌هایی از شهمیرزاد، تا سال ۱۳۵۹ شهرستان سوادکوه و ۱۳۷۶ شهرستان جویبار بخش‌هایی از قائم شهر بوده که به شهرستان تبدیل شدند.Template Design:Dima Group